Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Elon Musk Bitcoin Boğasını Başlatabilir: Tesla Sözünü Tutacak Mı? Şart Sağlandı!

Bitcoin (BTC) üretiminde yenilenebilir enerji kullanımının %50’nin üzerine çıkmasıyla akıllara Elon Musk’ın Tesla üzerinden verdiği Bitcoin sözü geldi.

Milyarder Elon Musk’ın elektrikli otomotiv şirketi Tesla, 2021 yılının Mart ayında Bitcoin ödemelerini kabul etmişti. Ardından Elon Musk, sadece 2 ay sonra bu karardan vazgeçmiş ve gerekçe olarak Bitcoin’in yenilenebilir enerji yoksunu bir madencilik sistemine sahip olduğunu öne sürmüştü.

Elon Musk o günlerde yaptığı açıklamada, Bitcoin madencileri tarafından harcanan toplam enerjinin en azından %50’sinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması halinde Tesla’nın tekrardan Bitcoin ödemelerini kabul edebileceğini dile getirmişti.

Bloomberg analisti Jamie Coutts, 14 Eylül günü yaptığı bir sosyal medya paylaşımında, Bitcoim madenciliğinde kullanılan yenilenebilir enerji oranının %50’nin üzerine çıktığını belirtti. Özellikle düşen emisyonlar ve artan hash rate oranı sayesinde %50 oranının aşıldığını belirten analist, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin Çin’in 2021 yılında Bitcoin madenciliğini yasaklamasına paralel olarak hızlandığını vurguladı.

Bitcoin madenciliğine yatırım yapan ülkeler arasında başta El Salvador olmak üzere Butan, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler madencilik operasyonlarında yenilenebilir kaynak kullanımına özen gösteriyor. Özellikle El Salvador, ülkedeki aktif yanardağlardan faydalanarak Bitcoin üretimi sağlayacak bir proje için senelerdir çalışmalarına devam ediyor.

Bitcoin madenciliğinin yarattığı tartışmalar özellikle ABD parlamentosunda da defalarca gündeme geldi. Çevreci lobiler ve bazı ABD’li senatörler birçok kez Bitcoin madenciliğinin doğaya zarar verdiğini savunarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlere saldırmıştı.

Tesla’nın Bitcoin fiyatına olan güçlü etkisi

Tesla Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlamadan önce Bitcoin bir düşüş trendinin içerisine girmiş ve 60 bin dolar bandından 50 bin dolara kadar çekilmişti. Tesla’nın 24 Mart 2021‘de Bitcoin ödemelerini kabul edeceğine dair duyurusunun ardından fiyat tekrardan bir yükseliş trendine girerek o zamana kadarki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64 bin dolar bandına kadar fırlamıştı.

Ardından volatil bir grafik takip eden Bitcoin 13 Mayıs 2021‘de Tesla’nın Bitcoin ödemelerinden vazgeçtiğini duyurmasıyla 57 bin dolar seviyesindeki Bitcoin adeta çakıldı. Yapılan bu olumsuz açıklamanın ardından günler içerisinde %50 değer kaybeden Bitcoin, 57 bin dolar seviyesinden 30 bin dolara kadar düşmüştü.

Söz konusu oranın %50 üzerine çıkması üzerine Elon Musk veya Tesla cephesinden henüz konu hakkında bir açıklama gelmezken şirketin tekrardan Bitcoin kabul etmesinin boğa piyasasını tetikleyebileceği düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!