verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FBI Danışmanı: Blockchain Bütün Bankalar Tarafından Kullanılacak

Leonardo Di Caprio‘nun oynadığı ”Catch Me If You Can” veya Türkçe adıyla ”Sıkıysa Yakala” filmini çoğumuz izlemişizdir. Filmin yapılmasına sebep olan ünlü dolandırıcı Frank Abagnale, şu sıralar eski kimliğinden sıyrıldı ve aktif olarak FBI danışmanlığı yapmakta. Frank Abagnale yakın zamanda Blockchain Nation Miami Conference esnasında yaptığı bir konuşmada blockchain teknolojisinin güvenli bilgi işlem süreçlerinin ve veri aktarımının geleceğini temsil ettiğini ifade etti.

Konferans sırasındaki açıklamaları şu şekilde:

”Blockchain’in geleceğe giden bir yol olduğunu fark etmemeniz için baya bir cahil olmanız gerekmekte. Blockchain bilgiyi %100 oranda koruma altına almanın en iyi yolu. Bu sebeple bankaların, özellikle muhasebe uygulamalarının ve muhasebe firmalarının hepsinin blockchain’e taşınacağı ve kayıtlarını blockchain aracılığıyla tutacağını inanıyorum. Bu işlemleri yapmanın en iyi yolu blockchain aracılığıyla olacaktır çünkü blockchain’i bozamıyorsunuz, sistemi hackleyemiyorsunuz veya blockchain içerisindeki herhangi bir şeyi değiştiremiyorsunuz.”

Abagnale’in Kayda Değer Değişimi

Abagnale kariyerinin son yıllarında güvenlik danışmanı olarak çalışmış olsa da 15 ve 21 yaşları arasında sahte çekler üretip insanlardan yüklü miktarlarda para çalarak kalpazanların kalpazanı olarak nam salmıştı.

Abagnale konuşmasında, United Airlines ve Hertz gibi köklü hava yolu ile araba kiralama firmalarının yüksek miktarlarda parayı fermuarlı torbalarda hava limanı içerisindeki belirli bir alana bıraktığını gözlemlediğini açıkladı. Bunu fark eden Abagnale, bir güvenlik görevlisi üniforması satın alıyor ve üzerinde ”Kullanım Dışı, Lütfen Parayı Görev Başındaki Güvenlik Görevlisine Teslim Edin” yazılı bir tabela koyuyor ve bu sayede milyonlarca dolar elde ediyor.

Kariyerinde kalpazanlık yaptığı ilk dönemlerde Abagnale büyük bankalardan ve finansal kurumlardan nakit çekmek için çekler üzerinde oynama yapmış ve banka sahtekarlığı suçu işlemiş. Bu suçla ilgili cezasını Miami’de tamamlayan Abagnale tahliyesinden sonra danışman olarak başka bir kariyere atıldı.

Abagnale’in kripto para birimlerine ve blockchain’e olan bakış açısı kayda değer çünkü kendisi yozlaşmış ve bozuk finans ve bankacılık sisteminin açığını bularak çekler üzerinde oynama yapıp, nakit çalıp, fonları tekrar yönlendirerek milyonlarca dolarlık kar elde etmeyi başarmış birisi.

Blockchain ile birlikte bir zamanlar Abagnale’in işlediği bankacılık sahtekarlığı da artık mümkün olmayacak. Örnek vermek gerekirse Bitcoin, bir kişiden veya kurumdan başka bir kişi veya kuruma para aktarmak için kullanılabilir ve bunu yaparken herhangi bir zırhlı araç, güvenlik kutusu veya üçüncü bir hizmet sağlayıcısına gerek kalmaz. Ayrıca ağa karşı %51 saldırısı yapmadan herhangi bir fazladan bitcoin üretmek veya yaratmak mümkün değil ki hesaplama gücü göz önüne alındığında bu olay Bitcoin için neredeyse imkansız.

”Birisinin blockchain’in eninde sonunda hükumetler, kurumlar ve kuruluşlar tarafından tamamiyle benimsenecek inanılmaz bir teknoloji olduğunu görmemesi için inanılmaz derecede salak olması lazım. Siber para birimi (kripto para birimleri), diğer her şey gibi, insanların alışması ve bunu anlaması için zaman alacaktır ve ben bunu insanlara her zaman söylesem de onlar bana ”bu güvenli mi?” diyorlar. Ben de bütün finansal işlemlerin kendine özgü bir riski olduğunu söylüyorum. Dünya üzerinde risk barındırmayan tek finansal işlem kredi kartlarıdır çünkü federal yasa bütün sorumluluğu sizin yerinize üstleniyor.”

Blockchain Kabulü

Abagnale’in de değindiği üzre Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri hala başlangıç aşaması sayılabilecek bir durumdalar. Ethereum dağınık teknolojilerin benimsenmesi amacıyla üç yıldan daha az bir süre önce kuruldu ve bunun iyice oturması, aynı internetin ilk çıktığı zamanlarında olduğu gibi, 10 yıldan daha fazla alabilir

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment