Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İsim Krizine Neden Olan Dev Altcoin Projesi Airdrop Öncesi Geri Adım Attı!

Ethereum’un dev katman-2 projesi zkSync, tepkiler sonrası geri adım attı.

Ethereum’da dev altcoin projesi zkSync’in yakın zamanda piyasaya ZK kısaltmasıyla sürüleceğini duyurması üzerine kripto para piyasasında ateşe tutulmuştu. Yapılan açıklamalarda, Sıfır bilgi (Zero-Knowlegde/ZK) teknolojisinin ayrı bir anlam ifade ettiğini bazı protokollerin bu teknolojiyi kullandığı vurgulanmıştı.

Bu başvuru üzerine Polygon (MATIC) kurucu ortakları Sandeep Nailwal ve Brendan Farmer, Starknet’in geliştiricisi StarWare’in CEO’su Eli Ben-Sanson ve ZK’yı mevcut durumda kısaltma olarak kullanan Polyhedra’nın kurucu ortağı zkSync’in geliştirici şirketi Matter Labs’in bu başvurusunu geri çekmesini istemişti.

zkSync’den geri adım

Matter Labs Twitter üzerinden 2 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada, yaşanan bu olaylar üzerine geri adım atarak “ZK” teriminin ticari bir marka haline getirmek üzere yaptığı tüm başvuruları geri çektiğini duyurdu.

Matter Labs yayınladığı gönderide şu ifadelere yer verdi:

ZK kamuoyunun ortak bir malı olarak kalmalıdır. Bir şirketin ticari markası olmamalı, herkesin erişimine açık olmalıdır. Eğer şirket bunu yaparsa parçası olduğunu iddia ettiği topluluktan kendisini ayırmış olacaktır.

ZK destekli tüm katman-2 Ethereum ağları arasında son 7 günde en çok kullanılan zkSync’in önümüzdeki günlerde airdrop dağıtımını yapması bekleniyor. The Block’a yapılan açıklamada, airdrop için 13 Haziran işaret edilmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!