verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İspanya Merkez Bankası Müdürü, Kripto Paraların Faydadan Çok Risk Getirdiğini Düşünüyor

Yerel haber kaynağı Europe Press Financial’ın 23 Mayıs tarihinde aktardıklarına göre, Bank of Spain (İspanya Merkez Bankası) müdürü blockchain olasılıkları hakkında olumlu görüş bildirirken, kripto para birimlerine karşı olumsuz yorumlarda bulundu.

Luis María Linde, iki İspanyol kurum ve Deloitte tarafından yapılan finansal sektör liderleri toplantısında yaptığı bir konuşmada, Blockchain teknolojisi hakkında ”ilginç imkanlar sunuyor”  yorumunu yapıp henüz ”yeteri kadar olgunlaşmadı” ifadelerini kullandı. Linde, mevcut küresel ekonomiye geçiş durumunun, düzenleyici kurumlara, riskleri “makul sınırların”  ötesine getirmeden yeniliği teşvik edecek şekilde harekete geçme yükümlülüğü getirdiğini belirtti.

”Daha büyük bir dijital ekonomiye geçebilmek yanında daha büyük siber tehditleri de getirecektir ve bu sebeple işlemleri, varlıkları ve müşteri verilerini koruyabilmek için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.”

Kripto para birimleri hakkında konuşan Linde, bunların şu an için ”faydadan çok risk” sağladığını düşünüyor ve kripto para birimlerine ”önemli hiçbir gelişme sağlamayan ve mümkün olan en kısa sürede ele alınması gereken sahte yenilikler” şeklinde hitap ediyor.

”Kripto para birimleri ödeme yöntemi olarak düşük bir kabul oranına sahip, aşırı dengesizlikten muzdarip, bir çok işlemsel zayıf noktaya sahip ve bir çok konuda sahtekarca veya yasa dışı eylemlere karışmışlığı var.”

Bitcoin [BTC] şu an için İspanya içerisinde yasal bir para birimi olarak görülmüyor ancak Library of Congress kaynağında yer alan bilgilere göre, dijital ürün olarak kabul edilebilir ve Bitcoin ile yapılan işlemler İspanya anayasasında geçen takas yasaları kapsamında değerlendirilebilir.

Nisan ayının sonunda çok uluslu İspanyol bankası BBVA, müzakere sürecinden imza sürecine kadar bütün bir kredi verme sürecini blockchain teknolojisi kullanarak yapan ilk küresel banka olmuştu. Şubat ayı ortalarında ise People’s  Party of Spain’den  (İspanyol Halk Partisi) bir meclis üyesi Blockchain teknolojisi kullanan şirketlere vergi muafiyeti sağlayacak yeni bir yasa tasarısını gözden geçirmekte olduğunu bildirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment