verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İsviçre’nin En Büyük Bankasından Kripto Paralara Destek Yok

İsviçre’nin en büyük bankası olan UBS’nin başkanı Axel Weber, müşterilere Bitcoin ya da genel olarak kripto para ticareti için herhangi bir hizmet sunmayacaklarını söyledi. Weber ayrıca İsviçre’de yaptığı bir konuşmada “kripto paraların çoğu zaman şeffaf olmadıklarını ve bu yüzden de kötüye kullanıldıklarını” söyleyerek kripto paraların yasal olarak daha sıkı kontrol altına girmeleri gerektiğini söylemişti.

UBS’nin başkanına göre dijital paraların kibarca “oldukça spekülatif yatırım araçları” oldukları, pek kibar olmayan bir şekilde ise “para aklamayı, terörizme para aktarmayı ve diğer illegal faaliyetleri kolaylaştırdıkları” söylenebilir. Weber’e göre kripto paralar şu anda bir ‘para biriminin’ sahip olması gereken özelliklere sahip değiller, fiyat bakımından çok fazla değişiklik gösteriyorlar ve ‘düzgün’ ödeme işlemlerinde çok nadir kullanılıyorlar.

Ne var ki Weber kripto paraların altında yatan teknolojiye karşı daha ılımlı yaklaşıyor. Weber Blockchain hakkında şöyle konuşuyor:

“Süreçleri daha basit, daha hızlı ve daha güvenli hale getiren her türlü şey bize fayda sağlar; müşteriye de, bankaya da, hisse sahibine de”.

Weber’in kripto paralar hakkında daha önceden de konuşmuşluğu var. Kendisi geçtiğimiz yıl Bitcoin’in bir ‘para’ olmadığını söylemiş ve şöyle açıklamıştı:

“Çünkü paranın üç tane işlevi olması gerekiyor: bir ödeme aracı olmalı ki Bitcoin evrensel olarak bu şekilde kabul görmüyor. Para bir değer ölçüm aracı olmalı ama Bitcoin’in üstünde bir fiyat belirtilmiyor. Paranın değer saklama aracı da olması gerekiyor. Bitcoin bu özelliği de taşımıyor çünkü fiyatı sabit değil. Bitcoin’in en temel dezavantalarından biri koin sayısının limitli olması”.

Kripto paralar hakkında olumsuz düşüncelere sahip tek kişi Weber değil. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Deusche Bank müşterileri Bitcoin yatırımı hakkında uyaran bir bildiri yayınlamıştı. Bu yılın Ocak ayında Deutsche Bank’in eski ekonomistlerinden Thomas Mayer kripto paraların “kötü tercih” olacaklarını ve epey risk barındırdıklarını söylemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment