verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Taklitçi Twitter Botları İş Başında: Dikkatsiz Yatırımcı 1 Bitcoin’i (BTC) Kendi Elleriyle Teslim Etti

Bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı Twitter üzerindeki sözde “onaylanmış” bir hesabın “hediye” tuzağına düştü. Yatırımcı büyük vaatler ile söz konusu hesaba 1 Bitcoin gönderdi.

Whale Alert tarafından bildirildiği üzere bir Bitcoin yatırımcısı, daha fazlasını almayı umut ederek “gerçek gibi görünen” bir Twitter hesabının verdiği adrese 1.03 Bitcoin gönderdi. İşlemden sonra söz konusu hesaptan hiçbir geri dönüş alamayan yatırımcı, dolandırıcılığa kurban gittiğini geç de olsa anladı. Dolandırıcının adresine şimdiye kadar 806 bin dolarlık Bitcoin gönderildiği tespit edildi.

Dolandırıcıların işleyiş mantığı ise çok basit şekilde açıklanabilir. İnsanların hızlı para kazanma içgüdülerini kullanan dolandırıcılar “bana 1 gönder sana karşılığında 2 göndereceğim” vaadiyle yatırımcıları ağlarına çekiyorlar. Fakat yatırımcıların bilmedikleri adrese gönderdikleri bu meblağları, blockchain’in merkeziyetsiz yapısı gereği kurtarmaları mümkün olmuyor.

Son dönemlerde birçok dolandırıcı, yatırımcıları tuzaklarına düşürebilmek için ünlü isimlerin hesaplarının yakın taklitlerini kullanarak bir anlık boşluktan yararlanmaya çalışıyor. Bu konuda daha önce Binance CEO’su CZ‘nin ve Elon Musk‘ın da ciddi sitemleri olmuştu. Her iki popüler milyarder de gönderilerin altında gerçek kullanıcıdan çok dolandırıcı bot hesapların olduğuna değinmişti.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde  Chainalysis tarafından yayınlanan verilere göre henüz yarısında olmamıza rağmen ekim ayı kripto hack saldırıları konusunda yılın en pahalıya patlayan ayı seçilmişti. Söz konusu veriler ekim ayı içerisindeki saldırıların toplam değerinin 718 milyon dolara ulaştığını ortaya koydu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!