verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vertcoin’in Twitter Hesabı Hacklendi!

Vertcoin‘in Twitter hesabı amaçları ücretsiz kripto para dümeni altından dolandırıcılık yapmak olan bazı kişiler tarafından hacklendi.

1 Mayıs 20:13 UTC civarlarında, mevzu bahis hesap, ücretiz bir bitcoin dağıtımı yapacaklarını ”memnuniyetle belirttiklerini” içeren bir güncelleme paylaştı. Diğer twitter dolandırıcılığı olaylarına benzer bu olayda da kullanıcılara genellikle bitcoin ve ethereum gibi para birimlerini kullanarak verecekleri küçük miktarlar karşılığında yüksek ödüller vaat edildi.

Hacklenme olayı bu Twitter hesabının arkasındakilerin (saldırı olmadan önce tabii ki) sosyal medya şirketi tarafından onaylandığı anlamını taşıyan ”mavi tik” içeren bir hesap olması dolayısıyla özellikle göze çarpan bir olay değerini taşıyor.

Sözü geçen tweet şu an sitede bulunmasa da eski hali şu şekildeydi:

”Merhaba millet! Vertcoin ve çalışma ekibi, Vertcoin’in başarısını kutlamak için 10 BTC’lik bir ücretsiz dağıtım yaptığını memnuniyetle siz değerli kullanıcılarının duyurusuna sunar! 3HU5sj7kB6wT9zRwpbhCRrR28vKWjfkMKf adresine 0.005 değerinde kripto para gönderin. Kazananlar 5/3/18  (3 mayıs 2018) tarihi ve  akşam 8 itibariyle açıklanacaktır.”

Bu hacklenme ile ilgili tweet atılır atılmaz projenin ana geliştiricisi konumundaki James Lovejoy saldırının anlaşıldığını ve bunun Twitter destek ekibi ile paylaşıldığını belirtti. James ayrıca vaat ettikleri ücretsiz dağıtımların sahte olduğu konusunda da uyarılarda bulundu.

Buna benzer olarak bu kripto paranın Discord kanalının moderatörü de kullanıcıları ”biz geri kontrolü kazanıp bunu burada belirtene kadar orada paylaşılan hiçbir şeye güvenmeyin ve onlarla hiçbir şeyinizi paylaşmayın” konularında uyardı.


Basın saatine göre tweet şuan için Twitter yetkilileri tarafından al aşağı edilmiş gibi gözüküyor. Blockchain’den alınan bilgilere göre de hackerların verdiği adrese herhangi bir işlem yapılmamış.

Geçmişte diğer başka hesaplar da bu gibi halka açık ve bilinen hesapları kullanıp kripto sahiplerini dolandırmak amaçlı hackerların saldırılarına maruz kalmıştı.

Kayda değer olarak nitelenen bir olayda ise film yapımcısı Seif Elsbei’nin hesabı hacklendi ve bu daha sonra üç günlük bir süre içerisinde bir düzüne farklı startup, geliştirici ve borsanın taklidini yapmak için kullanılmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment