verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2018’de Toplam 6.3 Milyar Dolar ICO Fonlaması Yapıldı, Şimdiden 2017’yi Geride Bıraktı

ICO’lar, CoinDesk’in elde ettiği veriye göre 2018’in ilk üç ayında 2017 yılına göre daha fazla para kazandı.

İlk çeyrekte 6,3 milyar dolar olarak belirlenen ICO finansmanı, 2017 için bilinen toplamın yüzde 118’ini oluşturuyor. Bu, tartışmalı fon yaratma yönteminin yakında soyunun tükeneceğine dair yaygın algıyı baltalamak adına uzun bir yol kat edebilecek bir rakam.

Üstelik, veriler belki de daha nüanslı bir büyüme hikayesi anlatıyor.

Örneğin, ortalama fonlama turunun büyüklüğü ve proje finansmanı oranı her zamankinden daha yüksek. İlk çeyrekte, tüm 2017 yılına eşdeğer şekilde, ICO’ların yüzde 59’u fon topladı.

Ayrıca, CoinDesk’in ICO takipçisinin grafiğinde de belirtildiği üzere, Telegram’ın rekor kıran 1.7 milyar dolarlık token satışının nasıl sayılacağına dair sorular da var:

Ancak Telegram’ı hariç tuttuğunuzda dahi, ilk çeyrekte ICO’lar 4,6 milyar dolar veya başka bir deyişle 2017 toplamının yüzde 85’i kadar para kazandı.

Bu satışların çoğu, 100 milyon $ ‘dan az bir miktar kar etti ve bu da bir dizi projenin hala, yasal risklere rağmen, token satmaya hevesli olduğunu gösteriyor.

Haberler, SEC’in (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) en azından bazı ICO’ların ajansa kayıtlı olması gereken menkul kıymet teklifleri olarak sayılmasına karar vermesini izliyor, ki bu karar, ajans Munchee’nin yayınladığı ICO’ları durdurduğunda açıkça duyurulmuştu. Düzenleyici, daha önce DAO’nun (Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon) token’inin de bir menkul kıymet olduğuna dair görüş bildirmiş olsa da, henüz bir satışı durdurmamıştı.

Yine de, ilk çeyrek SEC’in ICO’lara karşı duruşunu tartışmasız bir şekilde katılaştırmasına tanıklık etti. Ajansın başkanı Jay Clayton, şubat ayında senato huzurundaki bir duruşmada verdiği demeçte, “Gördüğüm her ICO, bir menkul kıymet.” demişti. Ajans, nisan ayının başlarında ise, Centra ICO’nun kurucularını ünlü boksör Floyd Mayweather’ın tanıtımları aracılığıyla sahtecilik yaparak prim elde etmekle suçlamıştı.

Öyle olsa bile, yatırımcıların token satışlarına yönelik iştahları kapanmamış gibi görünüyor ve girişimciler, riskleri üstlenerek token satmaya devam etmek istiyorlar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment