verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bank of England Müdürü: Merkez Bankası Destekli Kripto Para Fikrine Açığız

Bloomberg’in 25 Mayıs tarihli haberine göre, Bank of England müdürü Mark Carney, Riksbank Anniversary konferansı sırasında merkez bankası destekli kripto para birimi (CBDC) üretimi konusunda açık görüşlü olduğunu belirtti. Konferansı düzenleyen Riksbankİsveç‘in Merkez Bankası konumundaki kuruluş.

Haberde belirtilenlere göre CBDC uygulamasına karşı olmadığını belirten Carney, böyle bir kripto para uygulamasının çok yakın bir zamanda olmayacağını da vurgulamış.  İngiltere merkez bankası müdürü kripto paraların şu an için parasal değer oluşturmadığını düşünüyor.

Bu yılın Şubat ayında Carney, Londra Regent Üniversitesinde düzenlenen bir etkinlikte kripto paraları sert bir şekilde eleştirmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

”Kripto para birimleri şimdiye kadar paranın sahip olduğu geleneksel özellikleri sağlama konusunda baya bir başarısız oldu. Bunlar bir tasarruf aracı değil çünkü konunun özünden çok sapmış bir durumdalar. Kimse bunları mübadele aracı olarak kullanmıyor.”

Bu ayın başlarında ise Bank of England  içerisinde merkezi banka kripto para birimleri hakkında (CBDC) farklı risk senaryolarının ve finansal istikrar konularının bulunduğu bir ön rapor yayınlamıştı. Raporda belirtilenlere göre  CBDC üretmenin ekonomideki özel kredi miktarına veya toplam likidite oranına herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağı ifade ediliyor.

Riksbank’ın 25 Mayıs tarihinde yapılan 350. yıl dönümünde Carney merkez bankalarının ”geçmişleri, şimdiki durumları ve geleceklerinin” finansal sistem içerisinde toplum güveni sağlamaktan geçtiğini ifade etti. Sözlerine ekleme yapan Carney, Brexit sürecinden beri Bank of England’ın, bütün mali sistemlerini,  Brexit gibi olayların olması ihtimali ve bunların yarattığı şoklara karşı daha dirençli hale getirecek şekilde baştan yarattıklarını ifade etti.

Avrupa içerisindeki başka merkez bankaları da CBDC seçeneğini gözden geçirmekte. Bu ayın başlarında Norveç merkez bankası Norges Bank, itibari paraya destek ve ”finans ve mali sistemlerde güveni sağlamak adına” CBDC geliştirme konusunu kapsayan bir ön rapor hazırlamıştı.

Konuya bir şekilde dahil olan Riksbank da e-krona isimli kripto para çıkartmayı ve bunu İsveç içerisinde düşüş yaşayan banknot ve madeni para yerine kullanmayı gözden geçirmekte.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment