verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güney Afrika İlk Çoklu Kripto Para Birimi Desteği Veren ATM’sine Kavuştu

Geçen hafta yayınladığımız bir haberde Güney Afrika halkının kripto para birimlerine ne denli iyimser baktığını sıcağı sıcağına sizlerle paylaşmıştık.

Güney Afrika’daki kripto para yatırım ve ticaret hacmi büyüdükçe bazı satıcılar da bu pazardan nemalanmak istiyor.  Güney Afrika yakın bir zamanda Afrika kıtasının Güney bölgesinde kripto para ATM’sine sahip olan ikinci ülke unvanına kavuşacak.

Şubat ayında yapılan Başkanlık seçimlerinde sandıktan Cyril Ramaphosa isminin çıkması sonucu işler biraz daha iyiye gidiyor gibi gözükmekte. Ancak ülke şu an, hükumet tabanında mevcut bir kaç yolsuzluk suçlaması ve toprak reformu gibi zorluklarla boğuşmakta.

Böyle değişken ve tehlikeli bir sosyo-politik çevrede insanların bunun getirdiği belirsiz ekonomik durum yüzünden yüzlerini kripto para birimlerine dönmesi pek şaşırtıcı bir durum değil. Business Insider‘ın haberine göre, Johannesburg şehri kripto para birimlerinin daha kolay benimsenmesi yolunda ülkeye liderlik ediyor.

ATM Johannesburg’a kurulacak

Ülkenin ilk kripto para ATM’si bu haftanın sonuna doğru Northwold Spar isimli bir firmaya kurulacak. Güney Afrika’nın en büyük firmalarından birisi olan Northwold Spar bunun yanı sıra uluslararası bir marka olma özelliğini de taşımakta. Belki de bu ATM’yi test etmek için mükemmel bir deneme bölgesi?

Northwold Spar genel müdürü ve kripto para hayranı George Neophytou:

”Bu deli bir heyecan. Kripto para birimi alma ve satmanın oluşturduğu yılgınlığı ortadan kaldıracak ve umuyoruz ki kripto paraların daha da yaygınlaşmasını sağlayacak.”

Mevzu bahis kripto para ATM’si bazı ATM’lere kıyasla sadece Bitcoin değil, bunun yanı sıra Dash, Ethereum, Bitcoin ve diğer bir kaç tanesini daha destekleyecek. Yukarıdaki kripto para birimlerini satın almak isteyenler herhangi bir banka hesabı olmadan sadece nakit para ile bunu yapabilecekler.

Uluslararası Trend Güney Afrika’ya da Ulaştı

Neophytou Avrupa’ya yaptığı bir gezi sırasında gördüğü kripto para ATM’lerinden etkinlendiğini söyleyip durumu şu şekilde anlattı:

”Orası başka bir dünya. Almanya sokaklarında yürürken ”Burada Bitcoin geçerlidir” tabelaları olan dükkanlar görüyorsunuz.”

Neophytou bir kaç küçük detayla ilgili sorunların da çözüme kavuşturulmasından sonra yeni ATM’nin, daha çok Güney Afrika vatandaşının kripto hareketinin bir parçası olmasına yardım edeceğini belirtti.

”Her şeyi usulüne uygun yapıyoruz ve hiçbir şeyin gizliden gizliye yapılması taraftarı değiliz. Eğer birisi bu ATM’den kripto para birimi alırsa bunu yapmanın güvenli olduğunu bilmeli.”

Ancak bu Güney Afrika’ya ilk defa bir kripto ATM’sinin gelişi değil. 2014 yılında bir Bitcoin ATM’si Johannesburg ile aynı bölgede yer alan Midrand içerisinde yer alan erkek kuaförü salonuna kurulmuştu. Ne yazık ki bundan çok kısa bir süre kapatılmak zorunda kaldı.

Güney Afrika, Zimbabve ve Cibuti ile birlikte Afrika bölgesi içerisinde kripto para ATM’si bulunan üç ülkeyi oluşturuyor.

Vergi Memuruna Dikkat

Güney Afrika Gelir İdaresi (SARS) kripto para birimlerini denetlemiyor olsa bile ülkedeki kripto para sahiplerinin bundan elde edecekleri kar oranının hala vergilendirilebilir olacağını aklından çıkarmamaları gerekmekte.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment