verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ripple’ın Hoşuna Gitmemesine Rağmen Bir XRP ICO’su Daha Gelmekte

Görünüşe göre Ripple‘ın defter teknolojisi dahilinde de kripto token çıkarmak mümkün. Hatta bilgisayar kodu yazan ufak bir grup bunu ilk hayata geçiren kişiler olmaya oldukça yakınlar.

Olayların biraz öncesini ele aldığımızda bunun neden bu kadar ilginç olduğunu daha iyi anlayacaksınız. İlk olarak XRP defter teknolojisine sahip San Francisco merkezli girişim şirketi olan Ripple’ın asıl odak noktası dağıtılmış defter teknolojisini dünyanın önde gelen finans şirketlerine sunmak olmakta. İkincisi ise XRP defter teknolojisi her ne kadar açık kaynak kodlu olsa da tam olarak bir platform olarak tanımlanmamakta.

Her ne kadar genel olarak kripto para birimi çıkartmak isteyen girişimcilerin gözü kapalı tercihi Ethereum olsa da son zamanlarda birçok token çıkarmak isteyen kişi alternatif yollara yönelmekte. Brezilya merkezli dijital ödeme yöntemleri üzerine yoğunlaşmış küçük bir şirket olan Allvor‘un XRP defter teknolojisini kullanması token çıkarma alanında daha birçok seçeneğin mümkün olduğunu kanıtlamış oldu.

Bu konuda oldukça heyecanlı olan şirket yayımlamış olduğu tanıtım yazısı ise bu teknolojiye ne kadar bağlı olduklarını gösterir nitelikte:

“Ripple Şirketi tarafından geliştirilmiş olan XRP defteri teknolojisi bu zamana kadar yapılmış en iyi ve etkin dağınık veritabanı teknolojisidir.”

Şirkete göre XRP defter teknolojisinin en büyük avantajı hızı olmakta fakat Ripple’ın dağınık defter teknolojisnin neden kripto tokenlar için bu kadar uygun olduğuna dair birkaç sebepleri daha bulunmakta.

Buna rağmen Ripple konu hakkında pek de heyecanlı olmamakta. Yapılan bir açıklamada şirket sahip olduğu açık kaynak kodundan ötürü teknolojinin her türlü amaç ile kullanabileceğini ve bunun önüne geçemeyeceklerinin farkında olduğunu belirtti. Bir şirket sözcüsünün yaptığı açıklamada:

“XRP defter teknolojisi açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz bir platform olmakta. Bu sebepten ötürü insanlar her ne isterse bu platform üzerinde yaratabilirler. Fakat Ripple olarak biz, bu defter teknolojisi üzerine kurulu herhangi bir ICO‘yu desteklemek ve reklamını yapmak ile kesinlikle ilgilenmiyoruz.”

Şirketin yapmış olduğu bu açıklama ileride karşılaşabilecek sorunlar hakkında bize ipucu vermekte.

Bir Airdrop Uygulanabilir

Allvor’un ilk olarak anlaması gerek nokta böylesine bir e-ticaret misyonunda başarılı olabilmesi için sadece işlemleri gerçekleştirmekten daha fazlasını yapması gerekeceği.

Sonrasında ise sistemine satıcının lojistik işlemleri için, müşteri yönetimi için ve pazarlama için birer yazılım dahil etmesi gerekecektir. Buna sebepten ötürü ise “ALV” adı verilen tokenları çıkartmayı ve bu tokenların etkileşime geçeceği bir platform kurmayı amaçlamaktalar.

Allvor’un kurucularından olan ve uzun bir süredir Brezilya Maliye Bakanlığına hizmet etmekte olan Cleyton Domingues ise konuyla alakalı şöyle bir açıklama yaptı:

“Amacımız herhangi bir büyüklükteki satıcının yalnızca bir uygulama veya eklenti yükleyerek ALV ödemelerini 10 dakika gibi bir süre içerisinde uygulanabilir kılması olmakta. Bu amaç için karşılaşacağımız en büyük zorluk ise bu entegrasyonu mümkün kılacak olan yazılımı geliştirmek olacaktır.”

Yatırımcısı olmayan ve projeyi tamamen tek başına sırtlamayı planlayan şirket bu konuda pek de korkmuş gözükmüyor. Bunun asıl sebebi ise yöneticisinin XRP defter teknolojinin hali hazırda birçok fayda sunduğunu düşünmesinden kaynaklanıyor.

Örneğin Allvor’un yayımlamış olduğu tanıtım yazısından bu defter teknolojisinin “hybrid ödeme geçitleri” teknolojisi sayesinde gerçekten küresel olan bir sistem kurmalarının oldukça kolay olacağını belirtmekteler.

Bu defter teknolojisinin kullanıcıları etkileşime geçeceği kişiler ile “güven kanalları” oluşturması gerekecek. Bu da kullanıcıların almış oldukları kripto tokenler üzerinde daha yoğun bir kontrol sahibi oldukları hissi oluşturacağını düşünmekteler. Bu özellik ile son zamanlarda hem perakende hem de kurumsal yatırımcıların token airdroplarının spama benzer yapılarından ağızları yandıkları için ayrı bir öneme sahip olmakta. Bu airdroplar sayesinde token çıkaran kişiler kullanıcılara sahip oldukları başka bir token miktarı kadar (örneğin ether) token vermeyi teklif etmekteler.

Fakat Ripple’ın sisteminde kullanıcıların bu tokenları alabilmesi için sisteme daha önceden dahil olması gerekecek.

Allvor şu anda 100 milyar ALV tokenı yaratmakta ve bunun %5 kadarı, 27 Mart itibariyle sahip oldukları XRP miktarına denk olacak şekilde, XRP sahibi olan kullanıcılara gönderilecek tabi daha önceden bu sisteme dahil oldularsa.

Bu Bir İlk Değil

Yatırımcıların çıkışı pek de kolay olmayacak bir piyasaya girmeden önceden temkinli olmasında fayda var.

XRP’nin son zamanlardaki artan popülaritesine rağmen (şu anda piyasa değeri bakımından üçüncü sırada yer almakta) Ripple yetkilileri kendi kripto para birimlerini ABD’nin önde gelen borsalarından olan Coinbase ve Gemini gibi borsalara kabul ettirmekte zorluk çekmişti.

Öte yandan endüstri girişimcilerinden ve Bitcoin Black Friday hareketinin kurucuların Jon Holmquist, Ripple’in protokolünün merkeziyetsiz borsa benzeri bir şekilde çalışmak için tasarlandığından ötürü diğer varlıklar için de bir sorun yaratmayabileceğini düşünmekte.

Holmquist hakkında bilinmesi gereken bir başka bilgi ise kendisinin geçtiğimiz yıl Haziran ayında Ripple üzerinden ilk tokenı çıkartan kişi olduğudur.

ICO’su sayesinde Holmquist 1,500$ değerinde XRP elde etmişti. Fakat yaklaşık bir ay sonra düzenleyicilerden bir darbe almamak için yatırımcılara paralarını geri iade karalı almıştı. Çünkü tam olarak o sıralarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yeni önergeleri yürürlüğe koyarak DAO isimli girişimi kapattırmıştı. Holmquist yaptığı bir açıklamada:

“Tahmin ediyorum ki birçok ICO ilk olma konusunda tereddütler yaşamakta.”

Diyerek gelecekte ise daha birçok girişimcinin XRP defter teknolojinin faydalarını görerek token çıkarmak için bu platformu seçeceğini düşündüğünü belirtmekte her ne kadar pek sıcak bir karşılama ile karşılaşmayacak olsalar da. Aynı zamanda henüz daha erişilmemiş olan birçok potansiyelin olduğunu belirterek:

“Ripple topluluğunun oldukça güçlü olduğunu düşünmekteyim. XRP ile ilgisi olan birçok yatırımcı ortak bir ağa bağlanarak çok rahatlık ile iletişim kurabilirsiniz.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment