San Francisco merkzeli bir banka olan Wells Fargo birkaç gün önce yeni bir duyuru yaptı ve artık müşterilerinin kredi kartı kullanarak kripto para almasına izin...

ABD’nin En Büyük Bankalarından Biri Kredi Kartıyla Kripto Para Alımını Yasakladı

kredi kartı

San Francisco merkzeli bir banka olan Wells Fargo birkaç gün önce yeni bir duyuru yaptı ve artık müşterilerinin kredi kartı kullanarak kripto para almasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Varlık bazında bakıldığında ABD’nin en büyük üçüncü bankası olan Wells Fargo, müşterilerine verdiği kredi kartının artık dijital para satın almak için kullanılmasına imkan tanımayacak. Bankanın sözcülerinden biri konu hakkında konuştu ve bu kararın kripto paraların barındırdığı belli başlı risklerden korunmak amacıyla alındığını söyledi:

“Müşteriler artık Wells Fargo’nun kredi kartını kullanarak kripto para satın alamayacaklar. Bunu yapma sebebimiz bu tarzdaki yatırımların risklerine karşı Wells Fargo şirketinde bir tutarlılık oluşturmak istememiz. Aldığımız bu karar sektördeki genel durumla uyuşmaktadır.”

Bankanın sözcüsü alınan bu kararın tam anlamıyla nihai olmadığını ve bankanın kripto para piyasası “gelişmeye devam ettikçe bu durumu incelemeye de devam edeceğini” vurguladı.

Alınan bu kararla birlikte Wells Fargo da kredi kartıyla kripto para alımını yasaklayan bankalar kervanına katılmış oldu. Şubat ayında JP Morgan Chase, Amerika Bankası ve Citigroup gibi üç dev banka da böyle bir karar almış ve kripto para piyasasında epey tepki uyandırmıştı. JP Morgan Chase o ayın sonlarında yeni bir açıklama yapmış, “kripto paralar gibi teknolojilerin ödeme işlemlerini ve diğer hizmetleri değiştirebileceklerini” ve bu durumun finans kurumları için bir risk oluşturabileceğini söylemişti.

Müşterilerinin kredi kartıyla kripto para satın almasını engelleyen bankaların sayısı gittikçe artıyor ve bu tarz bir adımı yalnızca belli bir ülkedeki bankalar atmıyor. ABD’nin yanı sıra Kanada merkezli olan ve Kuzey Amerika’nın en büyük bankalarından sayılan Toronto-Dominion Bank de buna benzer bir adım atmıştı. Banka aldığı bu kararın gerekçesi olarak da “hem müşterilerine hem de bankaya hizmet etmek ve güvenlik sağlamak” istemesini göstermişti.

Hindistan’ın en büyük özel bankası olan HDFC Bank ise biraz daha katı bir adım atarak müşterilerinin hem banka kartıyla hem de kredi kartıyla kripto para satın almalarını engellemişti. Buna benzer adımlar İngiltere’nin en büyük bankası olan Lloyds Banking Group, Avustralya’da, Güney Afrika’da ve İngiltere’de hizmet veren Virgin Money gibi bankalar tarafından da atıldı.

Kaynak: Coin Telegraph

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.