verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hindistan Yargıtay Mahkemesi, Merkez Bankasının Kripto Yasağına Karşı Açılan Davaları Durdurdu

Hindistan Yargıtay Mahkemesi (SC), yüksek mahkemelerin tümünün, Hindistan Merkez Bankasının (RBI) Nisan ayından itibaren yürürlüğe koyduğu kripto para engellemeye yönelik yasaklarına karşı dilekçe vermesini durdurdu.

Kripto para kullanıcıları, borsaları ve savunma grupları RBI’nin Nisan ayındaki kararına karşı – bankaları bütün kripto para işlemlerinden men ettiği – ülke çapındaki Yüksek Mahkemelere (HC) çeşitli dilekçeler vererek RBI hakkında çeşitli davalar açmışlardı. Yerel bir haber kaynağı olan Crypto Kanoon’un haberine göreyse,  Yargıtay, Perşembe günü yapılan bir duruşmada Yüksek Mahkemelerin bundan itibaren RBI kararına karşı herhangi bir başvuru kabul edemeyeceği kararını açıkladı.

Yargıtay buna ek olarak Merkez Bankasının yayınladığı genelge hakkında herhangi bir kalıcı veya geçici askıya alma kararı da vermediğini açıkladı.


Daha önce de paylaştığımız bir haberde belirttiğimiz üzre, Kali Digital ve Flintstone Tech gibi kripto para borsaları ile kripto para ticareti ve depolama şirketlerinin de içerisinde bulunduğu bir kaç firma, RBI’nin yayınladığı genelgeye karşı Delhi Yüksek Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Yüksek mahkemeye yapılan başvuruda RBI’nin bu kararının ‘‘keyfi, adaletsiz ve anayasaya aykırı olduğu’‘ belirtildi.

Bu ayın başlarında ülke çapındaki dört adet kripto para borsası daha  RBI’nin kararı ve onun anayasal geçerliliği hakkında ortak imza içeren bir itiraz dilekçesi sunarak Yüksek Mahkemeye başvurmuştu.

Perşembe günkü gelişmelerin üstüne Yargıtay Mahkemesi, sıradaki duruşmanın Temmuz 20 tarihinde yapılmasına ve bu karar ile ilgili itirazların o duruşmada değerlendirilmesine karar verdi.

Yıllar boyunca kripto para birimleri ile ilgili yatırımlara karşı halkı uyaran bir çok ihtarın ardından, Hindistan Merkez Bankası (RBI), 5 Nisan tarihinde bankalar da dahil denetlenen tüm finans kurumlarının “kripto para birimleri ile uğraşan ya da bunlarla işlem yapan kurumlara” hizmet vermesini engelleyen bir genelge yayınlamıştı. RBI buna ek olarak 6 Haziran tarihinde sona erecek üç aylık bir süre içerisinde kripto para birimleri ile ilgili işlemleri bulunan müşterileri ile olan bütün ilişik ve hizmetlerini kesmesi yönünde de zorlamıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment